طراحی لوگو چیست

دسته: مقالات طراحی لوگو
بازدید: 1416

طراحی لوگو و آرم یک مشکل پنهان در گرافیک م بود ه و هست . طراحی آرم موردی در گرافیک ایران است که طی پنج نسل به گفته فرشید مثقالی در کتاب تایپوگرافی ؛ گرافیست های ایران را به خود مشغول نموده و به دلیل دوران طفولیت گرافیک در ایران به معنی واقعی مورد توجه قرار نگرفته است . در این میان تایپوگرافی یا نشانه نوشته از همه بیشتر مهجور مانده و کمتراز بخش های دیگر طراحی آرم به آن پرداخته شده است.

امروز با حجم انبوهی از فارغ التحصیلان رشته های گرافیک و ارتباطات تصویری و امثالهم مواجه هستیم بی انکه به خوبی پشت میز و صندلی های دانشگاه با فوت کوزه گری حرفه گرافیک و بویژه حوزه طراحی نشانه آشنا گشته باشند.

قصد پرداختن به این موضوع را نداریم که حالا این وضع ناشی از کم کاری استادان است یا شاگردان و یا سیستم های اموزشی. اما در هر حال باید بخوبی دانست که سراغاز شروع کار یه طراح برای طراحی آرم و نشانه ؛ باز کردن پیچ و مهره های موضوع طراحی است و یک طراح خوب باید بداند که چگونه این پیچ و مهره ها را باز کرده و دوباره سرهم نماید تا ایده و خلاقیت در طرح او جاری شود.

الکس وایت در کتاب عناصر طراحی گرافیک می نویسد: طراحی کار اسانی است اگر به یاد داشته باشید این کار یک فرایند است نه یک نتیجه. و باید ابتدا موضوع داده شده را تشریح نمایید سپس آنرا بشناسید و درک نمایید بعد از ان مطالب ضروری را از لابه لای آن بیرون بکشید و نکته اصلی تر را جدا نموده و اهمیت آنرا روشن تر نمایید و سپس تمام عناصر را هماهنگ نموده تا یکدیگر را از میدان به در نکنند.

این سراغاز شروع طراحی آرم برای سفارش دهنده است که مستلزم آنست شما جلسه یا جلساتی پیش از شروع کار با سفارش دهنده خود داشته باشید تا موضوع کاملا تفهیم شود و سلیقه او نیز بدست آید.

لوگو تصویری است که یا به صورت نوشته یا  اشکالی و یا تلفیقی از هر دو برای یادآوری نام و فعالیت شما ساخته می شود و مانند امضا معرف حضور شماست. برای طراحی آن باید دقت شود زیرا هویت صاحب آنرا منعکس می کنند . برای طراحی آن باید دقت شود چون حفظ دیسیپلین و نظم کاری شما را سبب می شود.

پیشنهاد ما برای شروع طراحی لوگو خود این است که ابتدا طراح خوبی را برای این کار استخدام نمایید و سپس به او اعتماد کنید .